Tajomstvá slovenských sklenených vianočných ozdôb

Nie je možné komentovať 4532 x Prečítané

gule2Vianočná výzdoba doma hotová,  nálada sviatočná, všetko vonia a stromčeky žiarivo svietia. Čím a ako ste si tento rok ozdobili stromček? Zamysleli ste sa pri vešaní krehkých sklených gúľ i ďalších jedinečných ozdôb –  kto krásne ozdoby Vianoc vyrába?

My odporúčame zostať verný klasike a stromček ozdobiť tradičnými slovenskými sklenenými ozdobami.  Sú naše – slovenské, jedinečné, kvalitné, nadčasové, ručne robené a určite vyrobené s radosťou a láskou.

Slovenské sklenené vianočné ozdoby sa už  60 rokov vyrábajú vo výrobnom družstve Okrasa Čadca, ktoré bolo založené v roku 1954. Celá výroba je zameraná na ručnú prácu bez použitia strojov, čo zaručuje originalitu každého kusu výrobku. Asi nikoho neprekvapí, že väčšinu pracovníkov podniku tvoria ženy.

„Ako sa to robí „-  ako sa fúkajú vianočné gule, ako sa následne zdobia a balia si môžete pozrieť na videu:

http://www.youtube.com/watch?v=S9ahE6rplu4&list=UUIwWXv4ZQajwBU3UE10q6zA

Aj vianočné ozdoby podliehajú móde a preto sa sortiment výrobkov každý rok prispôsobuje zákazníkom. Tento rok vedú tradičné farby – červená, zlatá, strieborná a veľmi módna je zelená. Vyrábajú sa  aj priesvitné gule a dokonca aj čierne.  No ak by ste hľadali gule ružové, aké boli moderné kedysi, nevieme, či by ste pochodili.

Dosť bolo slov, pozrime si radšej slovenské sklenené vianočné ozdoby z našich archívov, ktoré sme pre vás vyfotografovali.

ozdoby1 krabica

Prvé ozdoby majú asi 40 rokov. Trend ozdôb bol veselo farebný, v jednej škatuli boli gule rôznych farieb s rovnakým vzorom (dnes sa spolu zväčša predávajú kolekcie gúľ rovnakej farby).  Ozdoby vpravo hore sa volajú rakety a dnes sa vyrábajú štíhlejšie. Aj škatule na ozdoby boli farebné a ako sa nám podarilo zistiť, kolekcia 6 gúľ stála 34,20 Kčs a kolekcia 9 gúľ rovných 60 Kčs a to bol v tom čase „riadny peniaz“.

Okrem gúľ sa vyrábali rôzne tvary – Mikuláš, šišky, muchotrávky, domčeky, panáčiky. Vek niektorých z týchto ozdôb je i 50 rokov. 

kolaz2 kolaz3

Možno ste na obrázkoch ozdôb našli aj tie „svoje“, ktoré možno má na stromčeku ešte vaša stará mama, alebo ozdoby, ktoré ste mali doma, keď ste boli deťmi.

Komentovať cez Facebook

x komentované

V rubrike : Spravodajstvo

O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková
Energická redaktorka, ktorá sa rada vydáva po stopách starých pohľadníc.