Rarita na Myjavských kopaniciach

Nie je možné komentovať 8824 x Prečítané

0vs3Podivná stavba, ktorej povesť sa rýchlo šírila nie len doma, ale aj do sveta. Mnohí, hlavne, si lámali hlavu, čo nám to tu vyrastá, čo to bude až to bude. Tento domorodci podivný zázrak sa nachádza vo Švancarovej doline v katastri obce Jablonka. V zátiší tejto doliny sa toto prekvapenie vypína pod názvom“ ROZPRÁVKOVÝ DOM“.

Tento výtvor, ktorý je z kameňa a je pokrytý, akoby haďou kožou. Má obdĺžnikový pôdorys o rozmeroch 9×12 metrov a výšku 9 metrov. Mimochodom, pozoruhodné čísla. Numerológovia by určite vedeli čo znamenajú. Dom má pomerne veľa okien a každé je iné. Obdivuhodná je aj predsunutá sedlová strecha s rozprávkovým komínom. Podľa informácie pána Viliama Wachsmutha,0vs12 rodeného Trnavčana, majiteľa a autora projektu tejto stavby, kúpil tu pozemok s rozpadnutou stodolou a pretože bol v prekrásnej lokalite rozhodol sa tu postaviť niečo atraktívne, čo sa mu aj podarilo. Podľa slov majiteľa nie je to ešte všetko dokončené, ale chýbajúce maličkosti postupne dobudovává, samozrejme, podľa vlastnej fantázie, len pomocou vlastných rúk. Jeho najhlavnejším stavebným nástrojom bola polievková lyžica- doslova.

Hneď za bránkou, ktorá je z opracovaných konárov sa nachádza veľký strom- gaštan, kde v jeho koreňovom systéme má sídlo troll. Pred vchodom do rozprávkového domu je výsostný farebný monument, ktorý pripomína akoby strážcu.

Interiér ako vymaľovaný

Keď vojdete do domu budete si myslieť, že ste v krápnikovej jaskyni. Budete sa cítiť ako v rozprávke. Všetko ako by bolo v pohybe. Nenájdete tu pravý uhol. Všetko je asymetrické. Mozaikovitá podlaha je vytvarovaná do atypických obrazcov. Elegantný kozub vytvára neopísateľnú atmosféru a vyhrieva aj druhé podlažie, ktoré slúži pánovi Viliamovi ako ubytovanie. Veľmi interesantné sú aj schody, ktoré vedú do podkrovia. Na oko sa zdajú byť rovnaké, ale každý schod je iný a pôsobia ako schody do neba.

0vs18

Učitelia!!! Hor sa, na školský výlet

Majiteľ túto atrakciu sprístupnil verejnosti. Jeho sprievodné slovo stojí zato si ho vypočuť. Je to výborný tip na školské výlety. Prví návštevníci si exkurziu veľmi pochvaľovali. Dokonca deti odovzdali svoje kresbičky majiteľovi, ktoré nakreslili počas obhliadky. Pán Viliam pozýva všetkých od stredy do nedele od 10:00 do 18:00 hod., ktorí majú radi rozprávky, prekvapenia a oplývajú veľkou fantáziou. A ako sa k nemu dostanete? Od mesta Myjava odbočíte do Švancarovej doliny pred obcou Babulicov vrch doprava. Zo smeru od obce Krajné za Babulicovým vrchom doľava okolo autobusovej zastávky, ktorá je vymaľovaná s nápisom Rozprávkový dom.Za autobusovou zastávkou je drevený orientačný ukazovateľ s nápisom Švancarová dolina. Rozprávkový dom navštívili rôzni novinári, architekti, stavbári a veľa zahraničných turistov, ktorí žasli nad touto nádherou. Ak sa vyberiete na celodenný výlet neďaleko je aj Štefánikova mohyla Bradlo. Neváhajte a príďte, stojí to zato.

Autor: Vladimír Škarpíšek,   Foto :Autor

Komentovať cez Facebook

x komentované

V rubrike : Do pozornosti

O autorovi

Miroslav Trenka
Milujem paradajkovú polievku, pohodu, priateľov