Regionoviny




Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 21. diel

 AKTUALITY
  • Záhrada kvitnúcich kvetov od Ivety Bencovej v Galérii SPP Prvý jarný týždeň bude v Galérii SPP patriť otvoreniu výstavy Záhrada slovenskej výtvarníčky Ivety Bencovej, ktorá naplní priestor rozkvitnutými kvetmi. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu malieb, ako aj keramických objektov....
  • SVETOVÝ DEŇ VODY 2023 Asociácia vodárenských spoločností si 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý každoročne vyhlasuje Organizácia spojených národov. Tento rok sa zameriava na urýchlenie zmien na vyriešenie krízy v oblasti vody a...
  • Lučenec: V mestskom sade pribudli SLNEČNÉ HODINY Slnečné hodiny sú prastarým prostriedkom na meranie času. Rotácia Zeme spôsobuje zdanlivý pohyb Slnka po oblohe. Slnko vrhá tieň, ktorý potom za pomoci tienidla a stupnice ukazuje čas. Najstaršie zmienky...
  • Novembrový program v Novohradskom múzeu a galérii Aj tentokrát vám Novohradské múzeum a galéria prináša krátky program na november. Určite je sa na čo tešiť, ponuka je pestrá. Rôzné hry či aktivity najmä pre deti. A samozrejme...
  • Festival AMAVET má už 25 rokov Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vás pozýva na jubilejné finále súťaže – 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022. Podujatie sa uskutoční v dňoch 7. a 8....
Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 21. diel
18 februára
15:53 2017

Výlet okolo Trnavy. Dnes budeme putovať po kruhu, kde pomyselným stredom je mesto Trnava a vzdialenosť od stredu je maximálne tridsať kilometrov. Začneme na severozápade v Jaslovských Bohuniciach v jadrovej elektrárni a pôjdeme smerom pohybu hodinových ručičiek až do Smoleníc. Dnešné putovanie bude výnimočné tým, že budeme zverejňovať i originálne texty na druhej strane pohľadníc.

 

Jaslovské Bohunice – Hlohovec – Sereď – Budmerice – Červený Kameň – Smolenice

 

Jaslovské Bohunice je obec v okrese Trnava, ktorej novodobá história sa začala písať v júli roku 1958, kedy sa zlúčili obce Jaslovce a Bohunice. O 18 rokov neskôr sa k nim pripojili i Paderovce (zdroj http://www.jaslovske-bohunice.sk/).

Takmer všetkým sa ale názov obce spája s atómovou elektrárňou,  ktorá bola prvou jadrovou elektrárňou v bývalom Československu. Projekt stavby odštartoval v roku 1958. Prvá časť elektrárne (blok A-1) bola spustená do prevádzky v roku 1972. Nasledovalo spustenie bloku V-1, daný do prevádzky v roku 1978. Odstávka A-1, spustenie V-2 a tak ďalej a tak ďalej… Elektráreň pracuje dodnes.

Kedysi sa dalo ísť do priestorov elektrárne na exkurziu a pohľadnica, ktorú zverejňujeme, slúžila aj ako prihláška na exkurziu. Dnes, podľa našich informácií, exkurzia priamo v priestoroch možná nie je. Atómové elektrárne patria k strategickým miestam Slovenskej republiky, pre ktoré platia špeciálne pravidlá a vstup je zakázaný.

 

 

 

 

 

Hlohovec – mesto ruží

Týmto prívlastkom sa mesto pýšilo v čase socializmu a pohľadnica mesta akoby tento prívlastok chcela potvrdiť. Na každom obrázku sú záhony voňavých ruží.

Z Hlohovca zverejňuje čierno bielu pohľadnicu z roku 1950 – Kláštorský kostol. Odosielateľka pohľadnice a v nej pýta, či ju doma zaevidovali do vtedajšieho sčítania obyvateľov.

 

 

Sereď

Mesto ležiace na rieke Váh v Trnavskom kraji, známe výrobou slovenských šumivých vín (sektov) Hubert.

Na pohľadnici zo Serede asi z roku 1950 stojí text – Časť námestia 1. mája.

 

 

Budmerice

Pohľadnica ukazuje kaštieľ v Budmericiach v dobe socializmu, keď slúžil až do roku 2011 ako Dom slovenských spisovateľov za účelom rekreácie a na tvorivú činnosť slovenských umelcov .

Na jeseň 2015 bol kaštieľ v Budmericiach čiastočne sprevádzkovaný pre verejnosť a pod svoju záštitu ho prevzalo SNM Múzeum Červený Kameň (zdroj http://www.budmerice.sk/.)

 

 

Červený Kameň

Hrad sa nachádza v Malých Karpatoch, neďaleko Budmeríc a je jedným z najzachovalejších a najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Pohľadnica je z 50. rokov 20. storočia a pisateľka pohľadnice oznamuje známym, že sa presťahovala do Častej (obec nad ktorou sa hrad nachádza).

 

Smolenice

Zámok je majetkom Slovenskej akadémie vied a pre verejnosť je sprístupnený iba sčasti – záhrady, nádvorie, vyhradené miestnosti (zdroj www.wikipedia.sk).

 

 

 



O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková

Lenka Huňorová Galuščáková



Iné články



0 Komentárov

Bez komentára/ov!

Momentálne neexistujú žiadne komentáre, chcete ich pridať?

Napíšte komentár

Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.

Rádio Extra

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting

Dnes je:

KALENDÁR

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Partner

Zdravie a krása