Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 20. diel

Nie je možné komentovať 132 x Prečítané

Ideme na juh, na rovinu, do slovenského malého Ríma, do najstaršieho slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska (1238).

Trnava

K historickému mestu patria – hradby, sídlo biskupa, množstvo kostolov, univerzita, divadlo – to všetko v Trnave nájdete. A pri rozhovoroch s Trnavčanmi budete počuť „tvrdé západoslovenské“ nárečie, ktoré kodifikoval Anton Bernolák ako prvú slovenskú spisovnú slovenčinu.

Trnava dostala prívlastok malý Rím vďaka veľkému množstvu kostolov. Na pohľadniciach z čias socializmu však kostoly veľmi neuvidíme, náboženská téma nebola politicky príliš vhodná. Prioritu v zobrazení mali novo vybudované stavby (hotel Karpaty, panoramatické kino, pedagogická fakulta a pod…). Na súčasných pohľadniciach, naopak, prevládajú práve historické a sakrálne stavby.

K Trnave patrí aj futbal. Na prvej pohľadnici je i fotografia štadióna, ktorý je dnes prestavaný na najmodernejší futbalový štadión na Slovensku. Druhá pohľadnica je so snehom, čo považujeme opäť za raritnú pohľadnicu zbierky.

 

Na ďalšej pohľadnici je námestie s pohľadom na mestskú vežu, významnú renesančnú stavbu, dominantu námestia, z ktorej je pekný výhľad, Nás zaujali dopravné prostriedky 70. rokov minulého storočia  – autobus prezývaný pre svoj tvar „burizon“, historické motorky a autá.

 

 

 

Nasledujúca pohľadnica zobrazuje krásny interiér kostola a historické budovy, citujeme rubovú stranu „TRNAVA – Univerzitný kostol sv. Jána Krstiteľa * Univerzitné budovy z 17. a 18. storočia *  Z historickej časti mesta“

S Trnavou sa rozlúčime a posledná zverejnená pohľadnica napovie, kam sa vyberieme v našom putovaní o týždeň – bude to okolie Trnavy.

 

 

Komentovať cez Facebook

x komentované

O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková
Energická redaktorka, ktorá sa rada vydáva po stopách starých pohľadníc.

Súvisiace články

Anketa

Máte pod kontrolou energie vo vašej domácnosti ?

  • Jednoznačne áno (35%, 27 x hlasované)
  • Nezaujíma ma to (25%, 19 x hlasované)
  • Snažím sa (23%, 18 x hlasované)
  • Nie (17%, 13 x hlasované)

Počet hlasov: 77

Loading ... Loading ...
PREDPOVEĎ POČASIA
img