Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 19. diel

Nie je možné komentovať 193 x Prečítané

V meste Piešťany sme boli mnohokrát a stále sa nám nezunovalo. Stále prekvapia niečím novým. Mesto je preslávené hlavne svojimi termálnymi prameňmi a zázračným liečivým bahnom, za ktorými cestujú ľudia z celého sveta.

Piešťany mesto zdravia, kultúry, oddychu s množstvom prekvapení

Chcete zažiť veslársku regatu? Bicyklovať sa, alebo korčuľovať okolo prírodnej vtáčej rezervácie zapísanej v UNESCO – okolo jazera Sĺňava? Chcete navštíviť Vojenské historické múzeum alebo Balneologické múzeum? Chcete sa naučiť veľa nového o moderných technológiách v múzeu Elekrárňa? Alebo sa prechádzať  v krásne upravených parkoch a počúvať koncerty? Obdivovať fontány alebo sochy? Výborne sa najesť, vyskúšať rôzne špeciality alebo tradičné jedlá?

Jednoducho – chcete niečo zaujímavé zažiť, alebo chcete len tak oddychovať?

Príďte do Piešťan. V meste a jeho okolí si nájde zaujímavý program alebo miesto na oddych takmer každý. Od luxusu po ekologické bývanie a služby.

 

V zbierke máme vyše 50 pohľadníc z mesta Piešťany. Prečo tak veľa? Kto mesto navštívil, rád pozdravil svojich známych, často píše o počasí a ak bol na pohľadnici liečebný dom, kde pisateľ býval, je na nej označené toto miesto. Citujeme pozdrav z júla 1974: „Milá priateľka, posielam Ti čo najsrdečnejšie pozdravy z môjho pobytu „na juhu“. Slnko je tu veľmi vzácne, zato dažďa toľko, že mám pocit, že z vody ani nevychádzam. Mohli by aspoň huby rásť – škoda, že sa nemôžem za nimi vydať. Prajem Ti príjemné strávenú dovolenku, bozkávam Ťa Janči“

Vyberáme podľa nás tie najzaujímavejšie pohľadnice z rokov 1950 až 1989.

Začíname najstaršími pohľadnicami hotela Grand hotela Royal, neskôr premenovaného na Hotel Slovan. Išlo o jednu z najhonosnejších a najluxusnejších stavieb Piešťan. Hotel slúžil svojmu účelu do roku 1985. Dnes, žiaľ, táto nádherná stavba a kultúrna pamiatka, v minulosti dejisko koncertov piešťanského hudobného festivalu, kongresov, sympózií a mnohých iných podujatí ďalej chátra. (Zdroj http://www.abpiestany.sk/)

  

 

Častým motívom je Kolonádový most, spájajúci mesto s kúpeľným ostrovom. Patrí k najvýznamnejším funcionalistickým stavbám na Slovensku.

 

 

 

 

 

Vďačným námetom na pohľadniciach je Kúpeľný ostrov s jazierkami s vodnou rastlinou Victoria regia. Hovorí sa, že list Victorie regia dokáže udržať dieťa. Pohľadnica s dievčaťom je už z obdobia 90. rokov minulého storočia. Počas socializmu do roku 1989 by takúto pohľadnicu nebolo možné vydať. Zverejňujeme ako pozoruhodnosť.

 

 

Kúpeľný ostrov s parkom, liečebnými domami, kúpaliskom Eva. Staršia pani z Piešťan nám pri náhodnom stretnutí v parku povedala, že každý deň už veľa rokov chodí na kúpeľný ostrov na prechádzku.

 

 
 
 
Nočné a zimné pohľadnice sú v zbierke ojedinelé. Hlavne zimné miestopisné pohľadnice považujeme za zaujímavé. Kvôli meniacimi sa podmienkam býva krásny, biely, čistý sneh v mestách javom netradičným.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentovať cez Facebook

x komentované

O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková
Energická redaktorka, ktorá sa rada vydáva po stopách starých pohľadníc.

Súvisiace články