Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 18. diel

Nie je možné komentovať 116 x Prečítané

Z Trenčína pokračujeme po toku rieky Váh. Navštívime dva hrady a jedno mesto. Hrady, ktoré sú v súčasnosti krásne zrekonštruované, určite stoja za návštevu a oslovia nielen milovníkov histórie, ale aj milovníkov prírody, alebo fotografov. Z hradov sú nádherné výhľady na celý Trenčiansky kraj i na Moravu.

 

Beckov – Nové Mesto nad Váhom – Čachtice

Beckov

Na pohľadnici z 70. rokov 20. storočia so zaujímavým čierno-bielym lemovaním a ornamentom je uverejnené: „Obec a hrad z 13. stor. Roku 1729 hrad vyhorel a nebol obnovený * Dom kultúry * Vináreň pod hradom * Základná deväťročná škola * Pohľad na hrad“.

 

 

Nové Mesto nad Váhom

Citujeme text z pohľadnice z 2. polovice 20. storočia: „Pôv. slovanské sídlisko, najstaršia písomná zmienka je z r. 1253. Mesto má bohatú revolučnú tradíciu. V súčasnosti je významným priemyselným strediskom“.

Text na súčasnej pohľadnici (citujeme neupravované): „Významná archeolog. lokalita. V 14. stor. sa z pôvodnej dediny vyvinulo zemepánske mestečko. V r. 1388 – 1550 patrilo hradu Beckov. R. 1437 získalo vlastnú správu“. 

Zaujímavosťou je, že na mnohých pohľadniciach z Nového Mesta nad Váhom sú aj fotografie hradov Beckov a Čachtice. Oba hrady plnili strážnu funkciu obchodných ciest pozdĺž Váhu i lodnú Vážsku cestu a slúžili aj ako ochrana hraníc Moravy a Uhorska. Viac nenapíšeme, aby sme neprezradili informácie, ktoré vám poskytnú pri prehliadke skvelí sprievodcovia.

 

 

 

 

 

 

Čachtice

Čachtice a Báthorička to skrátka patrí k sebe. Hrad aj obec z tohto príbehu ťažia, či už gýčovo alebo kultivovane (Alžbeta Báthori, uhorská grófka – podľa povestí masová masová vrahyňa dievčat). Hrad je opravený (niektorí si myslia, že v štýle „Disneyland archeológie“, ale nám sa páči). V obci Čachtice sa oplatí pozrieť múzeá aj podzemné priestory. Mimochodom takmer v každom navštívenom mieste sú nejaké podzemné priestory s tajomnou históriou.

 

 

Komentovať cez Facebook

x komentované

O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková
Energická redaktorka, ktorá sa rada vydáva po stopách starých pohľadníc.