Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 23. diel

Nie je možné komentovať 109 x Prečítané

Na sútoku riek Hron a Slatina pod Pustým hradom leží mesto Zvolen. Dominantou mesta je hrad, ktorý je viac známy pod menom Zvolenký zámok. Zrekonštruovaný zámok je sprístupnený verejnosti a okrem expozícií z histórie Zvolena je v ňom veľa obrazov – pretože patrí Slovenskej národnej galérii.

 

Zvolen – Kováčová – Sliač

 
Zvolen má krásne veľké námestie, historické budovy, hradby. Na pohľadniciach sú zobrazené aj pamätníky. Pamätník v parku pri novom obchodnom centre Európa nich patrí Ľudovítovi Štúrovi, ktorý bol poslancom kráľovského mesta Zvolen v uhorskom stavovskom sneme (roky 1847-48). Údajne ho mešťania zvoli aj preto, že loboval za neho otec Adely Ostrolúckej, ktorý bol bývalým podžupanom. Nemalú úlohu zohrali i peniaze, Štúr sa vzdal nároku na honorár (zdroj http://www.stur.sk/).
 

Názov Zvolen sa poriadne zaužíval až v roku 1920. V roku 1773 sa mesto označovalo až štyrmi názvami. Veterozolium, Zolyom, Altsoll a Zwolen. Od roku 1786 troma. Altsohl, Vetusolium, Zwolen. V roku 1808 mal dokonca názvov päť. Veterosolium, Vetusolium, Ó-Zólyom, Altsohl, Ztarý Zwolen. Názov sa prvýkrát ujednotil v roku 1877, kedy sa volal volali Ózólyom. Počas Rakúsko-Uhorska v období rokov 1882 – až 1913 to bol Zólyom (zdroj wikipedia)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V poslednej uverejnenej pohľadnici obchodného reťazca JEDNOTA už ideme aj do okolia – zobrazený je na nej kaštieľ v Ostrej lúke, obchod v ….a kúpalisko v Kováčovej.
 

Komentovať cez Facebook

x komentované

O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková
Energická redaktorka, ktorá sa rada vydáva po stopách starých pohľadníc.