Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 22. diel

Nie je možné komentovať 149 x Prečítané

Miesto, kde dnes leží mesto Nitra bolo osídlené od praveku. Zrejme má pre ľudí nejaké tajomné čaro, to miesto pod vrchom Zobor na rieke Nitre, obklopené úrodnými poliami a prívetivou klímou.

Nitra

Prvá písomná zmienka o meste, vtedy nazývanom Nitrawa, je z roku 828. Hovorí sa v nej, ako knieža Pribina dal postaviť prvý kresťanský kostol na území Slovenska. Mesto bolo centrom kniežatstva, neskôr jedným z centier Veľkomoravskej ríše (zdroj http://www.nitralive.sk/). V meste a okolí je stále čo objavovať. Aby vedci nemali k nálezom ďaleko, sídli tu  Archeologický ústav SAV.

Našli sme, že Nitra sa pýši prívlastkom „matka slovenských miest“. Poďme ju navštíviť a spoznať prostredníctvom pohľadníc.

Začíname dominantou mesta – hradom.

Citujeme text na farebnej pohľadnici: „Nitra – hrad. Údajné sídlo Probinovo v 9. stor. Neskôr biskupský hrad opevnený v 16. stor. Románsky kostol prestavaný v 14. stor. a r. 1732“

 

 

Po druhej svetovej mesto získalo prívlastok – centrum slovenského poľnohospodárskej vedy a výroby. V meste sídli Slovenská poľnohospodárska univerzita, jediná na Slovensku. Jej vysokoškolský komplex postavený v rokoch 1961 – 1966 je jedným z najkvalitnejších diel povojnového modernizmu. Stal sa ďalším symbolom mesta Nitra a národnou kultúrnou pamiatkou. Na pohľadniciach z obdobia socializmu je zrejme najftografovanejším objektom Nitry.

 

 

Nakladateľstvo Pravda, Bratislava vydalo v 70. rokoch pohľadnice s takýmito originálnymi ornamentami.

 

K poľnohospodárskemu roku patrí oslava Dožiniek, pohľadnica z roku 1973 (podľa zástav na alegorickom vozidle to bola oslava medzinárodná).

 

Na záver pohľadnica Výstavného areálu Agrokompex v Nitre a pohľadnica Nitra a okolie.

 

Komentovať cez Facebook

x komentované

O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková
Energická redaktorka, ktorá sa rada vydáva po stopách starých pohľadníc.

Súvisiace články