Putovanie po Slovensku prostredníctvom starých pohľadníc 22. diel

83 x Prečítané Nie je možné komentovať

Miesto, kde dnes leží mesto Nitra bolo osídlené od praveku. Zrejme má pre ľudí nejaké tajomné čaro, to miesto pod vrchom Zobor na rieke Nitre, obklopené úrodnými poliami a prívetivou klímou.

Nitra

Prvá písomná zmienka o meste, vtedy nazývanom Nitrawa, je z roku 828. Hovorí sa v nej, ako knieža Pribina dal postaviť prvý kresťanský kostol na území Slovenska. Mesto bolo centrom kniežatstva, neskôr jedným z centier Veľkomoravskej ríše (zdroj http://www.nitralive.sk/). V meste a okolí je stále čo objavovať. Aby vedci nemali k nálezom ďaleko, sídli tu  Archeologický ústav SAV.

Našli sme, že Nitra sa pýši prívlastkom „matka slovenských miest“. Poďme ju navštíviť a spoznať prostredníctvom pohľadníc.

Začíname dominantou mesta – hradom.

Citujeme text na farebnej pohľadnici: „Nitra – hrad. Údajné sídlo Probinovo v 9. stor. Neskôr biskupský hrad opevnený v 16. stor. Románsky kostol prestavaný v 14. stor. a r. 1732“

 

 

Po druhej svetovej mesto získalo prívlastok – centrum slovenského poľnohospodárskej vedy a výroby. V meste sídli Slovenská poľnohospodárska univerzita, jediná na Slovensku. Jej vysokoškolský komplex postavený v rokoch 1961 – 1966 je jedným z najkvalitnejších diel povojnového modernizmu. Stal sa ďalším symbolom mesta Nitra a národnou kultúrnou pamiatkou. Na pohľadniciach z obdobia socializmu je zrejme najftografovanejším objektom Nitry.

 

 

Nakladateľstvo Pravda, Bratislava vydalo v 70. rokoch pohľadnice s takýmito originálnymi ornamentami.

 

K poľnohospodárskemu roku patrí oslava Dožiniek, pohľadnica z roku 1973 (podľa zástav na alegorickom vozidle to bola oslava medzinárodná).

 

Na záver pohľadnica Výstavného areálu Agrokompex v Nitre a pohľadnica Nitra a okolie.

 

Komentovať cez Facebook

x komentované

O autorovi

Lenka Huňorová Galuščáková
Energická redaktorka, ktorá sa rada vydáva po stopách starých pohľadníc.

Súvisiace články

Anketa

Máte pod kontrolou energie vo vašej domácnosti ?

  • Jednoznačne áno (35%, 27 x hlasované)
  • Nezaujíma ma to (25%, 19 x hlasované)
  • Snažím sa (23%, 18 x hlasované)
  • Nie (17%, 13 x hlasované)

Počet hlasov: 77

Loading ... Loading ...
Tyždeň s literárnym dielom
  • Jozef Gregor Tajovský- Maco Mlieč

    „Mliečnik, a koľkože ste vy to už u richtárov?“ vše zastavil som sa pri starom richtárovie kraviarovi, keď pásal pod cestou kravy. Maťo vytiahol zaslinenú fajočku z úst, popravil na sebe vrece a jednu ruku pridvihol k oku, ako by na pozdrav. Poďakoval som mu a Maco díval sa, či sa ho dačo opytujem, lebo bol hluchý zpoly. Zopakoval som hlasnejšie otázku, on dával pozor aj na ústa, a potom sme sa už shovárali. Vedel,

    Čitať ďalej
PREDPOVEĎ POČASIA
img
júl 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« jún    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31