Pamätná izba, ktorá vás prenesie do histórie

83 x Prečítané Nie je možné komentovať

Kláštor pod Znievom je jedna z najstarších obcí v regióne Turiec. Prvá písomná zmienka – vtedy ešte len o osade, pochádza z r. 1113 a je zaznamenaná v Zoborskej listine kráľa Kolomana I. Kláštor je zaujímavý práve pre históriu. V intraviláne obce sa totiž nachádza staršia budova ukrývajúca exponáty odhaľujúce čriepky minulosti.

Bohatá kultúrna história obce je uchovávaná v malom miestnom múzeu – v Pamätnej izbe, ktorá vznikla v roku 1969 pri príležitosti osláv 100. výročia, vtedy už  10 rokov neexistujúceho, znievskeho gymnázia. Gymnázium v Kláštore bolo najmladšie spomedzi prvých troch slovenských gymnázií po Revúcej a Martine. Pamätná izba je situovaná v hornej časti obce pri farskom kostole. Jej charakteristickou črtou je aj busta M. Čulena od významného martinského sochára Fraňa Štefunku, ako aj pútač pozývajúci návštevníkov. Expozícia je umiestnená v druhej budove znievskeho gymnázia, postavenej v roku 1874 z iniciatívy zakladateľa a prvého riaditeľa, katolíckeho kňaza Martina Čulena (1823 – 1894).

Izba ukrýva vzácne artefakty z čias 18. storočia

Návštevníci tohto miestneho múzea zažijú hneď po vstupe cestu v čase. „Expozícia je opticky delená na 2 časti. Prvá sa zaoberá dejinami obce a druhá časť je venovaná gymnáziu, jeho pôsobeniu a potom je tu aj galéria významnejších osobností, ktoré pôsobili alebo sa narodili v našej obci,“ rozpráva Ing. Elena Majtánová, publicistka, historička a lektorka pamätnej izby. Zaspomínať si tu možno aj na turčianske olejkárstvo a šafraníctvo, ktoré v múzeu prezentuje menšia expozícia liečivých rastlín a replika olejkárskej skrinky. Okrem toho sa tu nachádzajú aj ďalšie exponáty, no najcennejším je artefakt z 18. storočia pochádzajúci z umelecko-rezbárskej školy. „Je to rozložený nábytok – spálňa z umelecko-rezbárskej školy, ktorá bola v 18. storočí jedna z mála v strednom Uhorsku. Sú tu čelá postele, písací stôl, karniže, zrkadlo, nočné stolíky, stolík a stoličky. Bol to dar od Ľudovíta Cígera, prvého lektora Pamätnej izby v Kláštore pod Znievom,“ pokračuje pani Ing. Majtánová. Ďalšou vzácnosťou sú aj výročné správy z bývalého gymnázia. Hoci gymnázium z dôvodu jeho premiestnenia od roku 1959 neexistuje, výročné správy sú autentickým materiálom pre študentov pri písaní záverečných alebo ročníkových prác.

Do múzea chodievajú aj medzinárodné návštevy

Za účelom učiť sa históriu nášho kraja sem nechodievajú len žiaci a študenti, ale aj individuálni záujemcovia. Častokrát ide o rodinných príslušníkov absolventov bývalého gymnázia pátrajúcich po svojom rodokmeni. Paleta návštevníkov je pestrá, čoho dôkazom sú aj podpisy v knihe návštev. „Mávame aj návštevy zo zahraničia. Sú to naši susedia z Česka, Poľska, Nemecka, Ruska, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny. Podpisy máme ale aj z Číny, Kanady, Ameriky a Anglicka,“ vysvetľuje pani Ing. Majtánová.

Dvere pamätnej izby sú otvorené kedykoľvek

Pamätná izba nemá striktne stanovené otváracie hodiny. Pri záujme skupín je potrebné sa ohlásiť počas pracovných dní na Obecnom úrade v Kláštore pod Znievom, najlepšie telefonicky na čísle 043/49 33 100. Vstupný poplatok je symbolický – deti a dôchodcovia 30 centov, dospelí 50 centov.

Ako sa do múzea dostanete?

Možností je niekoľko – buď vlastnou dopravou, autobusom, alebo vlakom. Autobusové spojenie je vedené z okresného mesta Martin, menej frekventované z Turčianskych Teplíc. Ak sa rozhodnete pre železničnú dopravu, počítajte s približne 5 km prechádzkou od železničnej stanice, no za návštevu múzea to určite stojí.

Autorka: Mgr. Lucia Ertľová a Ing. Elena Majtánová

 

Komentovať cez Facebook

x komentované

V rubrike : Kultúra

O autorovi

Lucia Kuželová

Súvisiace články

Anketa

Máte pod kontrolou energie vo vašej domácnosti ?

  • Jednoznačne áno (35%, 27 x hlasované)
  • Nezaujíma ma to (25%, 19 x hlasované)
  • Snažím sa (23%, 18 x hlasované)
  • Nie (17%, 13 x hlasované)

Počet hlasov: 77

Loading ... Loading ...
Tyždeň s literárnym dielom
  • Jozef Gregor Tajovský- Maco Mlieč

    „Mliečnik, a koľkože ste vy to už u richtárov?“ vše zastavil som sa pri starom richtárovie kraviarovi, keď pásal pod cestou kravy. Maťo vytiahol zaslinenú fajočku z úst, popravil na sebe vrece a jednu ruku pridvihol k oku, ako by na pozdrav. Poďakoval som mu a Maco díval sa, či sa ho dačo opytujem, lebo bol hluchý zpoly. Zopakoval som hlasnejšie otázku, on dával pozor aj na ústa, a potom sme sa už shovárali. Vedel,

    Čitať ďalej
PREDPOVEĎ POČASIA
img
júl 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« jún    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31