Koncert mladého vína 2016 v Hoteli Bystrička

Nie je možné komentovať 162 x Prečítané

V podvečer 27. novembra, na Katarínu, sa v Bystrička konal už 5. ročník úspešnej spoločenskej akcie s názvom Koncert mladého vína 2016. Milovníci mladých vín mali popri počúvaní živej hudby v podaní Brillant Orchestra Milana Olšiaka možnosť ochutnať mladé slovenské svätokatarínske vína, syrové výrobky a pochutiny hotela.

Koncert mladého vína je tradičným podujatím Hotela Bystrička, ktorého myšlienkou bolo vytvoriť charakteristickú a odlišnú akciu od ostatných ochutnávok vín. Tento nápad sa zrodil v hlave Ing. Igora Grajciara, otca manažéra hotela, a koncert sa už po prvých ročníkoch stal medzi ľuďmi populárny a obľúbený. O dobrom mene akcie vypovedá aj tohtoročné rýchle rozpredanie vstupeniek.

5. ročník priniesol pár zmien

Oproti predošlým ročníkom sa pár vecí tento rok zmenilo. Ročník 2016 si ale aj napriek tomu zachoval myšlienku podujatia, a to vytvoriť pohodovú a komornú atmosféru. Úvod podujatia bol nezmenený a o uvítacie slovo sa postaral Ing. Igor Grajciar. Ten hostí vrelo privítal, prezradil program večera a koncert odštartovali prvé tóny z hudobných nástrojov pozvanej hudobnej skupiny. Návštevníkov koncertu sprevádzala počas celého večera živá hudba kapely Brillant Orchester pod vedením Milana Olšiaka, čo bolo rovnaké aj minulý rok, no predsa ide o novinku. „Z minulého roku bol veľmi dobrý ohlas na muzikantov, takže sme ich oslovili aj tento rok. Je to taká zmena, pretože každý rok sa snažíme hudbu meniť,“ rozpráva Ing. Jakub Grajciar, manažér hotela.

Ďalšou novotou na 5. ročníku bolo podávanie teplej večere. „Tento rok čaká všetkých hostí hlavná večera, pri ktorej sa bude servírovať prvé víno. Nebude to len degustačná vzorka, ale aperitív, čo sa chuťovo hodí k prvému jedlu,“  hovorí Ing. Jakub Grajciar. Okrem vynikajúcej večere mali organizátori pre hostí pripravené aj syry slovenských výrobcov, domáce škvarkové pagáčiky, zeleninové taniere, domácu oškvarkovú a bryndzovú nátierku, ovocie a samozrejme – chutné mladé vína.

Degustovalo sa víno z viacerých vinárstiev

Počas predošlých ročníkov sa na koncerte prezentovalo vždy len jedno vinárstvo kvôli nízkemu počtu vinárstiev vyrábajúcich mladé vína. Tentokrát to však bolo iné. „Prvý raz máme od nášho someliéra informáciu o dostatku mladých vín. Väčšinou sme totiž každý rok bojovali s tým, či pre nás mladé vína zoženie. Teraz to ale nebol žiadny problém, pretože záujem o mladé vína stúpol. Someliér Andrej Gubány zvolil výber viacerých značiek, aby sme vychutnali tvorbu vín z celého Slovenska,“ vysvetľuje manažér hotela. Hostia teda mali počas koncertu možnosť ochutnať 6 vín od rôznych vinárstiev, nie iba od jedného výrobcu. someliér po každom hudobnom kole predstavil návštevníkom koncertu jednotlivé vína a výrobcov. Ako prvé sa ochutnávalo suché biele víno Müller Thurgau z vinárstva Velkeer Winery. „Je to jedna z najpestovanejších odrôd na Slovensku. Zaberá viac ako 8 % celkovej plochy na našich vinohradoch,“ rozpráva Andrej Gubány, someliér hotela. Ďalším degustovaným vínom bolo Bouvierovo hrozno (biele, suché – Chateau Topoľčianky), po ňom Sauvignon Blanc (biele, suché – Vins Winery), Irsai Oliver (biele, suché – Matyšák), Svätovavrinecké Rosé (ružové, suché – Chateau Topoľčianky) a Muškát moravský (biele, sladké – Víno Nichta).

image2

Zábava pokračovala až do neskorej noci

Príjemná atmosféra sa medzi hosťami Koncertu mladého vína 2016 vytvorila už na začiatku podujatia. Bolo vidno, že akcia má dlhú tradíciu a organizátori si na jej príprave dali skutočne záležať. Kapela hrala pesničky, ktoré ľudí nenechávali sedieť na stoličkách. Neskôr, ako tradične, sa ku kapele pripojil aj Ing. Igor Grajciar, ktorý si spoločne s Brillant Orchestrom zahral a zaspieval. Hostia sa aj preto zabávali až do neskorých nočných hodín a odchádzali s úsmevom na tvári. Radosť z koncertu neskrýva ani manažér hotela, ktorý je s koncertom veľmi spokojný. „S celkovým priebehom akcie sme boli nielen my – ako organizátori veľmi spokojní, ale predovšetkým hostia, ktorí si pochvaľovali príjemnú neformálnu atmosféru a pohodu, ktorá bola krásnym zavŕšením pracovného týždňa. Našou najväčšou radosťou je aj to, že sa ľudia už dopredu o túto akciu zaujímali,“ prezrádza manažér hotela. Koncert mladého vína sa bude opakovať aj na budúci rok, takže si období Kataríny nič neplánujte a príďte sa zabaviť a zažiť jedinečnú ochutnávku kvalitných mladých slovenských vín.

Autorka: Lucia Ertľová

Komentovať cez Facebook

x komentované

V rubrike : Publicistika

O autorovi

Lucia Kuželová

Súvisiace články